kapusta kiszona w słoiku

Dlaczego kiszona kapusta ciemnieje?

Kiszona kapusta sprawdza się świetnie zarówno jako samodzielne danie, jak i jako składnik innych, bardziej złożonych potraw, takich jak bigos. Kiszenie jest też idealnym sposobem na to, aby przetworzyć i zachować na dłuższy okres czasu znaczne ilości zbiorów. Aby jednak kiszona kapusta się udała, trzeba przestrzegać odpowiednich zasad podczas jej przygotowywania. Inaczej nie wyjdzie taka, jaka powinna wyjść. Może na przykład ściemnieć, a to nie świadczy dobrze o tej potrawie.

Prawidłowo przygotowana kiszona kapusta powinna być koloru białego lub lekko żółtawego. To, między jakimi odcieniami jasności waha się kolor kiszonej kapusty, zależy między innymi od przypraw wykorzystanych do zrobienia tej potrawy. Jeśli jednak kiszona kapusta ciemnieje, przybiera szarawy kolor, to znaczy, że coś jest z nią nie tak. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Przyczyna ciemnienia kapusty

Pierwszym z powodów ciemnienia kapusty jest użycie niedostatecznej ilości soli. Sól jest bowiem w procesie kiszenia środkiem konserwującym, który pozwala kapuście zyskać długi termin przydatności. Jeśli zastosuje się jej zbyt mało w stosunku do tego, ile kapusty zamierzamy ukisić, to może się to okazać niewystarczające do prawidłowego zakonserwowania kapusty. O nieodpowiednim ukiszeniu świadczy właśnie ciemny kolor. Jednak nawet jeśli używamy wystarczającej ilości soli, trzeba pamiętać o tym, aby całkowicie zanurzyć kapustę w roztworze z solą, czyli w solance. Jeżeli jakaś jej część będzie wystawać ponad roztwór, to nie ulegnie ukiszeniu i w konsekwencji się zepsuje, co stanie się możliwe do rozpoznania po ciemnym kolorze. Ponadto należy mieć na uwadze, aby kisić kapustę w odpowiednim naczyniu. Nie może być to na pewno naczynie z aluminium, gdyż tworzywo to jest w stanie przyczyniać się do przybierania przez kapustę ciemnej barwy. Zdecydowanie bardziej odpowiednie jest wykorzystywanie naczyń szklanych czy plastikowych.

Podsumowując, kiszenie kapusty to proces, podczas którego trzeba pamiętać o wszystkich niezbędnych szczegółach. Tylko wtedy kiszenie da bowiem odpowiedni efekt.