warzywa i owoce

Jakie standardy muszą spełniać BIO warzywa i owoce?

Coraz częściej możemy spotkać się z plakietką BIO występującą przy warzywach oraz owocach w supermarketach. Nie każdy z nas jednak wie, co dokładnie oznacza, że dany produkty jest „BIO”. Najprościej rzecz ujmując, BIO owoce i warzywa są  uprawiane w zgodzie z naturą. Nie stosuje się więc żadnych ulepszaczy, chemicznych środków oraz innych specyfików, które nie są zgodne z naturą. Warto więc lepiej poznać znaczenie warzyw oraz owoców BIO.

Kiedy produkcja jest ekologiczna?

Zasady określające wytwórstwo BIO produktów są bardzo surowe i ścisłe, dzięki czemu producenci zapewniają najwyższej jakości produkty zgodne z naturą. Jeżeli producent gwarantuje, że jego wyroby są ekologiczne, stosuje on korzystne dla środowiska praktyki. Tego typu produkty cechują się między innymi wysokim stopniem różnorodności biologicznej. Producent zajmujący się wytwarzaniem BIO warzyw i owoców poświadcza również, że dba o ochronę zasobów naturalnych, które występują na terenie gospodarstwa i wokół niego. Większość procesów, wytwarzania odbywa się także z wykorzystaniem procesów przyjaznych dla środowiska. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny dla klientów, którzy preferują w całości produkcję naturalną.

Zasady panujące w gospodarstwach BIO

Gospodarstwa szczycące się wytwórstwem BIO owoców i warzyw muszą spełniać cały szereg zasad, by zasłużyć na ów miano. W gospodarstwach ekologicznych standardem jest stosowanie środków biologicznych oraz prawidłowy płodozmian. Wyklucza się więc całkowicie sztuczne środki ochrony roślin, które negatywnie wpływają na środowisko. Hodowcy uprawiają BIO warzywa i owoce na niewielkich terenach, a pola oddziela się naturalnymi barierami. Hodowlą BIO nie można więc nazwać ogromnych pól uprawnych. W BIO gospodarstwach nie wykorzystuje się również sztucznych nawozów i zamienia się je na kiszonki oraz siano, które są naturalnym źródłem witamin i minerałów. Jak widać, produkty BIO muszą być hodowane zgodnie ze ścisłymi zasadami, by można było określić je mianem BIO.